BICEP
Podľa správy, ktorú nám výskumný tím z BICEPu poskytol, sa podarilo zaznamenať polarizáciu vĺn reliktného žiarenia. Fyzici z BICEPu tvrdia, že tieto vlny sú zakrútené takým spôsobom, akým ich mohli zakrútiť len gravitačné vlny. Ak by to bolo tak, získali by sme obraz takmer na okamih Veľkého tresku. Zaujímave je, že ide o vôbec prvé pozorovanie tohto typu polarizácie reliktného žiarenia.
Keďže sa nám už vďaka COBE a Plancku podarilo získať obraz reliktného žiarenia, sústredili sa fyzici z týmu BICEP na ďaľšiu dôležitú časť reliktného žiarenia a to na jeho polarizáciu. Preto boli zkonštruované stroje BICEP 1 a následne BICEP 2 vďaka ktorým sa mala zachytiť polarizácia typu B-mód. Fyzici si totiž myslia, že k polarizácii reliktného žiarenia došlo v skorom období inflácie. Počas tohto procesu mali vzniknúť gravitačné sily, ktoré zanechali stopy B-mód polarizácie na reliktnom žiarení. Treba však povedať, že teória inflácie je dnes uznáva len z dôvodu, že nič lepšie zatiaľ nemáme. Preto má teória inflácie veľa odporcov, no tieto novonadobudnuté hodnoty by sa teda mohli stať prvé naozaj namerané podklady tejto teórie.
Tento objav by však potvrdil aj teóriu gravitačných vĺn v skorom vesmíre, ktorú spomínal Einstein vo svojich rovniciach. Mali by to byť slabé gravitačné vlny, ktoré vznikajú pri pohybe telesa v časopriestore. Už Einstein si bol vedomý toho, že tieto vlny sú také slabé, že ich možno ľudstvo nedokáže nikdy namerať. Preto sa v posledných rokoch veľa fyzikov zameralo práve na pozorovanie gravitačných vĺn. No až v roku 2013 sa podarilo objaviť nepriamy dôkaz o existencii týchto gravitačných síl. Preto majú pre nich hodnoty z BICEP 1 a 2 obrovskú cenu.
Skutočný prínos vede sa však ukáže až s odstupom času. Niektorí fyzici hovoria, že to je len ďaľší omyl pri meraní tak ako to bolo pri experimete OPERA v roku 2012. No predpokladá sa, že to omyl nebude keďže ho súčastne namerali dva na sebe nezávyslé prístroje BICEP 1 a BICEP 2. Tieto prístroje používajú tiež inú technológiu, a preto sa v meraniach nachádzajú mierne odchyľky. Každopádne ak sa tieto merania potvrdia ako pravdivé, bude nutné spojiť teóriu gravitácie s kvatovou teóriou. O to sa snažia fyzici už desaťročia no zatiaľ márne. Tieto hodnoty by však bez spojitosti týchto teórii nemohli byť namerané. Otvorili by sa možno nové otázky a k niektorým otázkam by sa možno našla odpoveď no to všetko sa dozvieme až s odstupom času.